Zkušenosti a Tipy

Zde je několik postřehů co jsem postupem času nasbíral a mohlo by s Vám někdy hodit

Výběr lodi

Vyzkoušel jsem několik charterových společností v Chorvatsku(Adriatic Charter, Asta Yachting,Ecos Yachting,  Burin Yachtcharter, Marina Hramina atd ..).
Všude jak se říká máte „chléb o dvou kůrkách“, ale pokud si nevyberete jen kvůli ceně extra starou loď (třeba 10 let) většinou nejsou nikde žádné velké problémy.
Vřele můžu doporučit firmu AAAYACHT z Třebíče, kde Vám pan Petr Čech pomůže s výběrem i rezervací lodi.

Většinou si půjčujeme lodě BAVARIA a nebo ELAN.

Teorie a Literatura

Určitě mi pomohlo hodně si přečíst jak na jachtařských fórech tak nakupit pár knih kde se dozvíte důležité informace i tipy jak se připravit na loď (oblečení, zásoby…), jak manévrovat s lodí v přístavu, jak pracovat s plachtami .

Týdenní kapitnský kurz Vám sice dá základy ale praxe a další zkušenosti si již musíte nasbírat sami a zde mi velmi pomohly rady z knih od zkušených jachtařů velmi vhod.
Dobrou literaturu můžete zakupit například zde:
https://www.ifp-publishing.cz/

Termín

Doporučuji z vlastní zkušenosti rezervovat termín buď alespoň půl roku dopředu a zajistit si tak výhodu velkého výběru lodi, výberu destinace odkud chci vyplouvat a výhodné ceny (first minute) a nebo pokud jste časově operabilní zkuste last minute 🙂

Vzhledem k počasí, které je velmi slušné i pro rodiny s dětmi v červnu i září/říjen nejezdím vůbec v sezóně. Nehledě na propastné rozdíly v cenách za pronájem lodi a služeb s tím spojených a v neposlední řadě na moři je to jako na D1 …

Příprava

Jako asi u všeho, nejvíc se Vám vyplatí příprava. Buďte připraveni, že může nastat nečekaná situace, buďte připraveni na rychlou změnu počasí (oblečení, jídlo pití).

Při přebírání lodi nic nepodceňujte a přebírejte opravdu pečlivě a vše si zaznamejte, klidně foťte a nechte si všechny závady nejlépe opravit nebo alespoň podepsat, při předání lodi nikdo s Vámi moc smlouvat nebude, ono se teké těžko dokazuje, že to udělala ta posádka před Vámi.

Posádka

Pokud si dovolenou chcete užít pečlivě zvažte koho na loď vezmete, zde opravdu více než kde jinde platí, že „jste na jedné lodi“. Jednou se mi stalo, že jsem vzal na loď kluky které znám, ale neznali se přímo.  Museli jsme rovnat některé nepříjemné sitace. Škoda, zkazilo nám to dva dny z týdnu než si „sedli“.
Takže přemýšlejte jestli opravdu s těmi lidmi chcete být na jedné lodi týden a více a jestli se tak dobře znáte , na lodi není moc kam utéct 🙂

 

 

 

FOTOGALERIE

fotogalerie z plaveb po Chorvatskem pobřeží a ostrovech od let 2006-2017

ZKUŠENOSTI A TIPY

pár zkušeností, které jsem nasbíral

MÍSTA

přehledná mapa s místy která jsme již v naší jachtařské minulosti navštívili

MAPY

krásná interaktivní mapa, skvělý pomocník pro kapitány, zobrazeny hloubky, kabely, kotviště atd..

Citát od kamaráda

"je lepší strávit jeden blbej den na moři, než dobrý den v práci"